بر اساس تغییرات اعمال‌شده از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در مورد درآمدهای لایحه بودجه ۹۹، درآمد ناشی از مالیات بنگاه‌های اقتصادی، نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی ۹۲ برابر شد و ۴۶۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل مالیات بر خانه‌های خالی، خودروها و خانه‌های لوکس پیش‌بینی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس تغییرات اعمال شده از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در مورد درآمدهای لایحه بودجه ۹۹، دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی نشان می دهد مالیات بنگاه‌های اقتصادی، نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی از رقم ۱۶٫۵ میلیارد تومان به ۱۵۱۶ میلیارد تومان افزایش یافت یعنی تقریبا ۹۲ برابر شد.

*مالیات اشخاص حقوقی غیر دولتی از ۳۱ هزار و ۱۶۵ میلیارد تومان به ۲۹ هزار و ۶۶۵ میلیارد تومان ۲۹ افزایش یافت.

*مالیات شرکت ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی (جمعی خرجی) که در لایحه بودجه عدد یک گذاشته شده بود به ۴۰۰ میلیارد تومان طبق مصوبه کمیسیون تلفیق رسید.

* مالیات حقوق کارکنان بخش عمومی از ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

*مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی نیز از۸ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان به ۸ هزار و ۵۳ میلیارد تومان کاهش یافت.

*برای اولین بار کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات بر واحدهای مسکونی گرانقیمت با احتساب عرصه و عیان در نظر گرفت.

* انواع خودروهای سواری وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت نیز ۹۰۰ میلیارد تومان مالیات وضع کرد.

*همچنین درآمد مالیات مستغلات از ۱۶۰۴ میلیارد تومان به ۴۶۰۴ میلیارد تومان افزایش یافت که این افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی ناشی از وضع مالیات بر واحدهای مسکونی خالی است.

*با توجه به آن که واردات خودرو از سال ۹۷ به کشور ممنوع شده و این روند برای سال جاری ادامه دارد دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ پیش فرض درآمد این بخش را یک اعلام کرده بود که در کمیسیون تلفیق بودجه هزار و ۴۲۸ میلیارد تومان حقوق ورودی از این محل در نظر گرفته شد. حال باید دید آیا سال آینده دولت با توجه به شرایط ارزی کشور و جمیع جهات واردات خودرو را آزاد می‌کند یا همچنان ممنوع خواهد ماند.

*ردیف دو درصد هزینه شرکت‌های دولتی بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت که سوده هستند از ۷۵۲۰ میلیارد تومان به ۱۷ هزار ۶۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

*سود سهام شرکت‌های با سهم دولتی کمتر از ۵۰ درصد ۳۹۵ میلیارد تومان پیش‌بینی لایحه در کمیسیون به هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

*کمیسیون تلفیق بودجه درآمد حاصل از افزایش قیمت هر پیامک را که در لایحه صفر بود به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش داد.

*به روز رسانی پرونده های تعزیراتی معوق نیز ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار دریافت.

*درآمد جرایم رانندگی از ۴۵۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

*استفاده از صندوق توسعه ملی برای بند «ه» تبصره ۴ لایحه بودجه کل کشور ۳۹ هزار و ۵۴۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

انتهای پیام/