حجت الاسلام والمسلمین حاج رسول برگی در سال ۱۳۵۶/۱/۱ در یک خانواده مذهبی و انقلابی در شهر تبریز دیده به جهان گشود

ایشان برادر شهیدان والامقام حسن و ابراهیم برگی خلجان هستند که شهید ابراهیم برگی نوجوان ترین شهید انقلاب در سن هفت سالگی در سال ۱۳۵۶ در جریان تظاهرات ضد شاهنشاهی که به فرمایش حضرت امام راحل مبنی بر شکستن حکومت نظامی، در کنار مادرش در این تظاهرات حضور داشتند در محله قره آغاج تبریز و شهید حسن برگی در سن هفده سالگی در جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۳ در جزیره مجنون به شهادت رسیده اند.
حجت الاسلام برگی در سال ۱۳۷۳ وارد حوزه علمیه شده و به تحصیل علوم حوزوی مشغول شدند و با عنایت به تبحّری که در حدیث شناسی و تاریخ و نیز فصاحت و بلاغت و خطبه خوانی هایی که در محضر آیات عظام و مراجع تقلید داشتند اجازه روایی کتبی از حضرات آیات مکارم شیرازی، فاضل لنکرانی ، علوی گرگانی ، نوری همدانی ، مولانا ، آل هاشم، قزلجه ای ، بنی فضل و کوچه باغی و … را دارند.
و همچنین در سفرهایی که به شهر مقدس قم داشتند درس فقه خارج را در محضر آیت الله العظمی ملکوتی تلمذ کرده اند که معظم له به ایشان تائیدیه کتبی شرکت در درس خارج فقه داده اند.
حجت الاسلام برگی چندین سال منبری ثابت آیت الله العظمی سید ابوالحسن مولانا بودند که در اکثر مراسمات و مناسبت های مذهبی در حضور و محضر ایشان به ایراد سخنرانی پرداخته اند.
ایشان علاوه بر تحصیلات حوزوی فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه و دانش آموخته ی کارشناسی ارشد جامعه شناسی هستند.
فرماندهی حوزه پنج بسیج شهری تبریز و مسئولیت کانون فرهنگی مردمی جلسات اخلاق اسلامی حنان و ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی در کارنامه درخشان کاری ایشان مشهود است.
با ورود ایشان به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تغییرات چشم گیری در این نهاد اتفاق افتاد که از جمله آن می توان به تغییرات اساسی در مسائل فرهنگی و اجرای مراسمات ملی و مذهبی اشاره کرد.
با اینکه از وظایف اداری ایشان نبود اما به واسطه ی وجهه ای که ایشان در بین عموم دارند با دعوت از خیرین بزرگوار به برپایی بیش از چهارصد ایستگاه نان صلواتی در سطح شهر تبریز و تهیه و تحویل یک هزار و پانصد لباس گان پزشکی به بیمارستان های استان و پنج دستگاه تخصصی تنفسی ونتیلاتور (که توسط هیئت محترم موکب ولیة الله تبریز که ایشان سخنران هیئت هستند) به بیمارستان امام رضا علیه السلام اهداء شد
در اوایل شیوع بیماری کرونا که جلسات مذهبی در مساجد و حسینیه ها تعطیل بود ایشان با دعوت از خیرین محترم کارگاه های تولید ماسک صلواتی و ضدعفونی دایر کردند و همچنین با کمک مالی خیرین بیش از چهل راس گوسفند و چهار راس گوساله قربانی و تحویل خانواده های نیازمند کردند
و با توجه به فشار اقتصادی بیش از سه هزار بسته های معیشتی آماده و تحویل خانواده هایی که در مضیقه بودند شد.
حجت الاسلام رسول برگی از سخنرانان و وعاظ ثابت حرم امام رضا علیه السّلام و کارشناس حلقه های معرفت حرم رضوی هستند که خیل عظیم زواران حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام که منبرهای ایشان که به صورت فارسی و گاها ترکی ایراد میشود استفاده می کنند.
برای اولین بار پیشنهاد سخنرانی آذری در حرم امام رضا علیه السّلام را به آیت الله رئیسی که در آن زمان تولیت آستان رضوی با ایشان بود توسط حجت الاسلام والمسلمین برگی داده شد که مورد قبول و عنایت ایشان قرار گرفت و از آن زمان وعاظ محترم در حرم به سخنرانی آذری نیز مشغول هستند
حجت الاسلام برگی در انتخابات ریاست جمهوری مسئول ستاد مردمی انتخاباتی آیت الله رئیسی در شمالغرب کشور نیز بودند که به خاطر نفوذ و محبوبیتی که ایشان در استان های آذری زبان دارند علاوه بر تبریز ؛ مسئولیت هماهنگ کننده ی ستادهای مردمی قزوین ، ارومیه ، اردبیل و زنجان نیز با ایشان بود.
همچنین ایشان در هیئات حسینی و مساجد تبریز و حسینیه اعظم زنجان و هیئات شهرهای ارومیه ، اردبیل ، تهران ، همدان ، قزوین و سایر شهرستان ها سخنرانی و در راستای ترویج شعائر حسینی و فرهنگ ناب علوی قدمی موثر برداشته اند.
در ضمن حجت الاسلام برگی کارشناس مسائل خانواده و فرهنگی و اجتماعی در صدا و سیما نیز هستند.
ایشان علاوه بر حضور در شبکه ی استانی تبریز به عنوان کارشناس فرهنگی و مذهبی در رادیو رضوی (خراسان رضوی) و صدا و سیمای زنجان و ارومیه و سمنان همکاری نیز دارند و همچنین برنامه های متنوعی از ایشان در رادیو برون مرزی برای کشور آذربایجان تقدیم می شود .

حجت الاسلام والمسلمین حاج رسول برگی خلجان با دعوت دلسوزان شهر تبریز قدم به انتخابات شورای اسلامی کلانشهر تبریز گذاشته اند و امید آن را داریم با انتخاب این چهره مذهبی و فرهنگی قدمی مثبت در راستای فرهنگ و عمران کلانشهر تبریز برداشته شود.

 

رسول برگی خلجان ، شغل : روحانی مبلغ و مدرّس تحصیلات حوزوی (خارج فقه) دانشگاهی

کارشناس حقوق دانشجوی ارشد جامعه‌شناسی استان آذربایجان شرقی .