کار ما تازه شروع شده؛ قدم بعدی: تلاش برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب اللهی

درصد مشارکت مردمی در هر انتخابات یکی از شاخص‌های بررسی کارآمدی دولت مستقر است. دولت‌ها معمولاً بالا بودن این شاخص را به معنای کارآمدی سیاستگذاری و عملکرد خود در نظر می‌گیرند .

ظاهراً مشارکت مردم ایران در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲ اسفند ۱۳۹۸، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است ، البته منتظر آمار رسمی هستیم .

اما این درصد اگرچه نسبت به سایر کشورهای مدعی دموکراسی در جهان، نسبتی خوب دارد(مثال مجلس فرانسه در سال ۲۰۱۷ با ۴۸ درصد مشارکت ، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ۴۹ درصد مشارکت) اما برای نظام جمهوری اسلامی بهیچوجه مطلوب نیست و نظام جمهوری اسلامی متشکل از همه مسئولین و نهادها و سه قوه و سایر دستگاه‌های حاکمیتی این سطح از مشارکت را باید نقد و بررسی و آسیب‌شناسی کرده و انتقادات مردم را بپذیرد.

اما از طرفی همگان دیدند جریان رقیب یعنی مدعیان اصلاحات در اکثر شهرها نامزد مشخص داشته و در تهران نیز چندین لیست داشتند با این وجود بین مشارکت و مجلس قوی نسبتی برقرار شد که با همین نرخ مشارکت متوسط باز یک مجلس قوی در حال شکل‌گیری است. خداوند متعال چیزی رو برای این ملت تقدیر کرد که هم إحدی الحسنیین هست هم مشارکت متوسط، هم مجلس قوی و بالاتر آرامش دلهای مؤمنین.

اما در ادامه؛ یکی از اصحاب امام صادق(علیه السلام) به حضرت عرض کرد : (( مشتاقیم به تشکیل حکومت شما تا مومنین در آسایش قرار بگیرند )) .

حضرت در پاسخ فرمود: اگر ما حکومت تشکیل دادیم شما دیگر در آسایش نخواهید بود بلکه شبانه روز باید به مردم خدمت کنید و سختی بکشید.(نقل به مضمون).

حالا که یک مجلس انقلابی بطور نسبی تشکیل شده، کار حزب‌الله تازه شروع شده و فقط فاز مطالبه‌گری نیست‌ : بلکه طرح ریزی، برنامه ریزی ، کار جهادی ، خدمات رسانی و محرومیت‌زدائی ، تلاش برای تحقق عدالت و مقابله با فساد و تبعیض ، طرح ریزی برای حل مشکلات معیشتی مردم ، اجرای اقتصاد مقاومتی و غیر ، جزو مهم‌ترین وظایف این مجلس است که باید پیگیری کند. هم نظارت و هم قانونگذاری برای حل مسائل فوق، وظایف ذاتی مجلس است و همه باید کمک کنیم.

حالا کار ما تازه درآمده؛ تازه شروع شده ، قدم بعدی تلاش برای روی کارآمدن دولت جوان و حزب‌اللهی است.

یاعلی مدد

 

دکتر صالح ایزدی ، تحلیلگر مسائل سیاسی