تحلیلی از وقایع این روزهای جریان تحریف درکشور درقبال انتخابات دولت تروریست امریکا

 

به راستی چرا بایدن نیامده قیمت دلار را بازار ارز ایران پایین می‌آورد و یا چگونه یک‌شبه و بدون هیچ اقدام و تدبیری و در رکود شدید بازار، قیمت انواع خودرو با کاهش اسمی جدی مواجه می‌شود!

بی‌شک ربط دادن این تحولات به مسافر از راه نرسیده کاخ سفید، سطحی‌ترین برداشت از رویدادهای اخیر است. مردم نیز می‌دانند که نوسانات کنونی بازار و تنگناهای اقتصادی فعلی، ماحصل سوءمدیریت‌ها و شاید استراتژی‌های پنهان سیاسی است.

چگونه است که همزمان با انتخابات ایالات متحده ناگهان محدودیت‌های موثر جهت کنترل کرونا در کشور اعمال می‌شود و ماه‌ها اصرار کارشناسان جهت تحدید ترددهای جاده‌ای و … با نسیم آمدن بایدن محقق می‌شود و همزمان با نتایج تقریبا نهایی انتخابات ایالات متحده، فضای مجازی لبریز از خبر بازگشت آمریکا به برجام و به دنبال آن حضور ظریف به عنوات منجی ملت و ققنوس انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود!؟

اینها سوالاتی است که پاسخ آن را در فضایی به دور از هیجان به سادگی می‌توان یافت.

شکستن بهای خودرو پس از ماه‌ها تشنه نگه داشتن مردم در صف‌های قرعه‌کشی مضحک ایران‌خودرو و سایپا، سقوط اسمی قیمت دلار پس از ماه‌ها نوسان و افزایش غیرمنطقی نرخ ارز همه به دنبال انتشار یک پیام است:

 

بایدن ظرفیت و امکان مذاکره را محقق می‌سازد

و این طرحی برای تحریک ناخودآگاه مردم و آماده‌ ساختن افکار عمومی برای از سرگیری مذاکراتی است که قهرا، پهلوان پنبه‌ی آن ظریف خواهد بود.

از قدیم مشهور است که عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

اگر امروز روزنامه‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب طلایه‌دار جشن پیروزی بایدن را پیش‌تر از خود او برپا کرده‌اند مقدمات فشار برای اعتماد مجدد به ایالات متحده برای کسب صندلی پاستور در بهار ۱۴۰۰ است.

دروغ تدبیر و حقه کلید و فریب برجام در این کشور تکرار نخواهد شد.

 

دکتر صالح ایزدی/تحلیلگر سیاسی