در روزهای گذشته شاهد تحلیل های بسیاری با موضوع پیش‌بینی کودتا در عراق هستیم ، باید گفت در شرایط فعلی درعراق امکان کودتا بسیار ضعیف و یا تقریبأ غیرممکن است ، علت آن را اینگونه میتوان بیان کرد که ؛ قدرت نظامی در بین نیروهای ارتش عراق ونیروهای مردمی تقسیم شده است (قدرت نظامی درداخل عراق مانند زمان صدام متمرکز نیست).

کفه‌ی ترازوی قدرت نیروهای مقاومت عراقی به مراتب سنگین تر از ارتش عراق است.

نیروهای حشدالشعبی عراق در سطح سرزمین عراق پراکنده‌اند واین امر دست بالا را در نبردهای سرزمینی به نیروهای مقاومت عراق میدهد.

نیروهای مقاومت عراقی از پشتیبانی‌های مردمی در داخل عراق برخوردارند و این موضوع موازنه‌های نبرد را تغییر می‌دهد.

حشدالشعبی عراق از پشتوانه بزرگی به نام مرجعیت بهره‌مند هستند که این امر نیز در سرنوشت عراق نقش بزرگی را به خوداختصاص داده پس کودتا در عراق یک امر بسیار سخت و یا بهتر بگوییم غیر ممکن خواهد بود.

آمریکا در درجه اول خواهد کوشید تا دولت وابسته به خود را در بغداد مستقر کند، که توان مهار نیروهای مقاومت و لغو مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق را داشته باشد ، این نقشه به شکست خود نزدیک شده، بنابراین گام بعدی که اقدام سخت می‌باشد احتمال وقوع پیدا کرده‌ است.

دیگر سناریو محتمل آمریکایی ها در عراق ؛ حمله به نیروهای حشدالشعبی “به ویژه کتائب حزب‌الله” میباشد ، در ادامه باید اشاره کرد که اما امکان درگیری وجنگ مستقیم آمریکا با نیروهای مقاومت عراق دور از ذهن نیست و اگر این جنگ اتفاق بیفتد برای چندمین بار آمریکایی‌ها در باتلاق عراق فرو خواهند رفت و شکست بزرگ دیگری “بدتراز ویتنام” برای آنان رقم خواهدخورد.

در ادامه باید اشاره داشت که آمریکا همواره در عراق در راستای ظهور مجدد داعش و تجزیه اقلیم کردستان تلاش میکند!

ترامپ گمان می‌کند جنگ با نیروهای مقاومت، سریع و پیروزمندانه خواهد بود و نتیجه آن در انتخابات آمریکا به نفع وی تمام می‌شود ، در حالی که جنگ با نیروهای بومی، مسلح و جنگ‌دیده‌ی حشدالشعبی، به هیچ وجه آسان و کوتاه‌ مدت نخواهد بود و امکان گسترش آن به تمام منطقه دور از ذهن نیست.

مشاوران ترامپ شیوع ویروس کرونا را عامل تضعیف قوای ایران و بحران کرونا را باعث غفلت مسئولین کشور از جبهه مقاومت ارزیابی کرده‌اند و این را فرصتی برای تلاش جهت پیاده سازی سیاست‌ها و اهداف خود در عراق و منطقه میدانند و به دنبال برنامه‌ریزی‌هایی نیز در جهت سرکوب حزب‌الله لبنان در منطقه و سپس در توهم رویارویی با ایران هستند!

 

دکتر صالح ایزدی ، تحلیلگر امور سیاسی