گفتگوی سردار سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء در ادامه سلسله جلسات میز انتخاباتی با قائم مقام رویش اقتدار و تعدادی دیگر از نخبگان این رویش مردمی برگزار شد.
دکتر صالح ایزدی قائم مقام رویش مردمی اقتدار در ابتدای جلسه به توانمندی ها و پتانسیل تک تک افراد حاضر و دیگر نخبگان که در نشست قبلی و جلسات بعدی که با آن ها هم گفتگو خواهیم داشت اشاره کردند و فرموند این پتانسیل فکری و مدیریتی با بصیرت و بینش انقلابی که در مجموعه کشوری رویش اقتدار موجود است امروز این آمادگی را دارد تا در رکاب کاندیدای مردمی وانقلابی باشد که دغدغه مند است و جهت رفع مشکلات و معضلات حاکم در جامعه این آمادگی را دارد تا در همه زمینه ها برنامه های تخصصی و مدیریتی را ارائه دهند .
دکتر سعید محمد در ادامه جلسه و در پاسخ سؤالات نخبگان رویش اقتدار پیرامون «مراودات خارجی با کشورهای همسایه ، تحول در مدیریت کشور ، عدالت و کارآمدی ، صداقت بامردم ، سیستم بانکداری وبورس ،رسانه و سیستم حمل ونقل داخلی» فرمودند.
عملکرد دولت فعلی در این چند ساله مطلوب نبوده و آن شعار های اصلی انقلاب ( عدالت و ارزش های اصیل انقلاب) با این ها فاصله داشته است و از توان داخلی کشور به خاطر برجام غافل مانده است .
وی افزود: حضرت آقا در گام دوم تاکید دارند که فاصله زیادی بین بایدها و نبایدهاست .
ایشان ، انتقال نسل مدیریتی را راهکار دانسته و به نوعی از عملکردهای گذشته نارضایتی داشتند و به دنبال افرادی هستند برای دولت خود و اداره کشور که دغدغه مردم را داشته باشند تا اینکه به دنبال منفعت خودشون باشند ، چرا که درکشورمان امروز شایسته سالاری رعایت نمی‌شود و حزب بازی و سیاسی بازی جایگزین آن شده است.

افراد شایسته کمتر در جایگاه درست هستند و افراد غیر شایسته مسئول شده اند.
دنبال ایجاد ظرفیت جدید برای انجام مطالبات هستیم .
وی تصریح کرد : ما از طرفی به جای پرداختن به اصول، به فروع پرداخته ایم ‌؛ بحث رها شدن اقتصاد مقاومتی. ما دنبال کار تحولی هستیم ، از شیوه های قبلی باید فاصله بگیریم.

این فقط با صداقت مسئولین قابل اجراست و ما دنبال ایجاد ظرفیت جدید برای انجام مطالبات هستیم.
محمد در مورد بحران کسری بودجه بیان کرد: منابع داخلی و خارجی داریم که دولت لیبرال دلیل خود را برای مذاکره، بدست آوردن منابع مورد نیاز می داند.

سرمایه گذاری به دلیل بالا بودن ریسک در ایران کمتر مورد استفاده کشورهای خارجی قرار می گیرد.

نقدینگی سرگردان را باید به سمت تولید ببریم

وی ادامه داد: راه این است که از منابع خود کشور استفاده کنیم و نقدینگی سرگردان در کشور را با حفظ اصالت سرمایه و سرمایه دار به سمت تولید جلو ببریم که نیاز به برنامه جامع و کامل دارد.
ایشان در ادامه تصریح کردند : باید سیستم بانک داری و مالی اصلاح شود و فضای سرمایه‌گذاری جدیدی را ایجاد کنیم که ریسک بازارهای کاذب بالا رود ، پس ما نیاز به اصلاح قوانین و مقررات مالی داریم.
محمد خاطر نشان کرد: بحث دور زدن تحریم ها هم به عنوان مُسکن در چند سال اول باید انجام شود ، مثلا باید در کشور تولید ارز کنیم که چند جنبه دارد؛ یکی ، دور زدن تحریم ها در فروش نفت است.
این امکان وجود دارد که ما فروش نفت را به کشورهای نیازمند مثل چین و هند زیاد کنیم. صنایع معدنی یکی از مراکز بزرگی است که می‌تواند مواد مورد نیاز را به وسیله آن وارد کرد ، که به عنوان مسکن در سال های اولیه به کشور کمک خواهد کرد.
فروش نفت علی ‌رغم همه سختی ها شدنی است .
وی افزود: بعضی می گویند که تحریم ها باعث شده فروش نفت کاهش پیدا کرده و باعث ایجاد مشکلات شود. من به عنوان کسی که در کف کار بودم و می دانم ، می گویم ، ما نفت ونزوئلا را که نفت فوق سنگین هست و فروش آن خیلی سخت است به دلیل طلبی که داشتیم گرفتیم و آن را فروختیم و تبدیل به دلار کردیم. فروش نفت علی‌رغم همه سختی ها و ریسک هایی که دارد ، شدنی است و جای نفتی که داریم می فروشیم ، ما باید بتوانیم مایحتاج مورد نیاز کشور را وارد کنیم.
محمد ادامه داد: بانک مرکزی آنقدر قوانین و مقررات پیچیده ای گذاشت که صادر کننده عملاً بیچاره شد و صادرات را کنار گذاشت و به سمت خرید ارز و سکه و… رفت.
فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم تصریح کرد: این ها راهکارهایی هست که در کشور ما مغفول مانده ، چون ما فرمانده ی جنگ اقتصادی در کشور نداریم ؛ یعنی وزارت‌ خانه ها همه سعی میکنند کارشان را درست انجام دهند ولی به عنوان یک جزیره عمل می کنند .
محمد افزود : سیستم بانکداری ما مشکل عمده دارد. اول اینکه بانکهای ما به ماشین خلق نقدینگی تبدیل شده اند و یک بخش عمده این نقدینگی به سبب چاپ کردن پول است. دومین موضوعی که در مورد بانکها مدنظر است این است که تسهیلاتی که بانکها میدهند، آن ها را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل کرده و عملا کار دلالی انجام می دهند.
وی ادامه داد: بانکداری به بیراهه رفته و از چارچوب مورد نظر خارج شده و برگرداندن آن بسیار سخت است.
فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم ادامه داد: بانک ها سمت هر بازاری بروند موجب اغتشاش در آن بازار می شوند. به خاطر نقدینگی بسیار زیادی که در آنها هست و یکی از معضلات مسکن و املاک در کشور ما همین بانکها هستند.

آن تناسبی که بین سرمایه اولیه شان و میزان تسهیلات باید برقرار بشود اکثرا رعایت نمی‌شود و دچار جرائم هم می شوند. به اضافه‌ اینکه خیلی زود بانکداری خصوصی در کشور ما عملیاتی شد. و آنها هم صرفا دنبال سود خودشان هستند و اصلا دنبال توسعه ی کشور و توسعه ی زیر ساخت های کشور نیستند و هیچ گونه جهت دهی هم نشدند ، ما وقتی به نتیجه مطلوب می رسیم که بتوانیم بانکها را در خدمت توسعه زیرساختها و اشتغال و تولید بیاوریم .

 

سردار سعید محمد