طبق گزارش منتشر شده از خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشانمی‌دهد زندگی در مناطقی که آلودگی زیادی دارند می‌تواند خطر ابتلا به رایج‌ترین نوع نابینایی را بی از دو برابر افزایش دهد. 

آمارها بیانگر آن است، حدود ۶۰۰ هزار نفر در انگلیس از دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا رنج می‌برند.

دژنراسیون ماکولا که به عنوان دجنراسیون وابسته به سنماکولا (AMD or ARMD) شناخته می‌شود یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد.

این تحقیق که در نوع خود نخستین پژوهش درباره ارتباط میان آلودگی هوا و ابتلا به AMD است به خوبی نشان می‌دهد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دی اکسید نیتروژن خطر ابتلا به دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا را ۹۱ درصد افزایش داده است.

این بررسی بیش از ۴۰ هزار نفر را طی ۱۲ سال، از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۰ تحت مطالعه قرار داده است و درنهایت مشخص شد، آلودگی هوا تبعات جبران‌ناپذیری در پی دارد که نابینایی یکی از این موارد است. 

محققان دریافتند، افرادی که در مناطقی با حجم بالای ترافیک زیاد زندگی می‌کنند، دو برابر بیشتر از سایر افراد از دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا رنج می‌برند؛ خطر بروز این بیماری در افراد بالای ۵۰ سال دست کم با ۹۱ درصد افزایش همراه است. 

نتایج این تحقیق که در BMI Journal Investigative Medicine منتشر شده تأکید می‌کند، دی اکسید نیتروژن بالا با بیماری‌های مختلف مغزی از جمله عملکرد شناختی پایین و ادغام عملکردی پایین‌تر در کودکان، بیماری پارکینسون، سکته مغزی و زوال عقل همراه است.

انتهای پیام/