به نظر می رسد اتفاقی که در انتخابات سال ۹۶ زیر سایه شادی های برجامی رخ داد دوباره در انتخابات ۱۴۰۰ نیز در حال وقوع است، یعنی بهره برداری سیاسی دولت از ماجرای مذاکره هسته ای قبل از حصول نتیجه لازم  و قطبی سازی مخالفان و موافقان  تحریم.
روزهای گذشته رئیس‌جمهور که این روزها دیما در حال انتقاد از منتقدان برجام است .

در مراسم افتتاح طرح‌ های وزارت نفت گفت:‌ همه تحریم‌ های اصلی را برخواهند داشت ؛ الان هم بحث روی مسائل جزئی و ریز است و (رفع) تحریم‌های نفت ، پتروشیمی و کشتیرانی و بیمه و غیره و بانک مرکزی را قبول کردند و تمام شده است.
روحانی تصریح کرد: در وین مذاکره می‌کنند و قبول دارند همه تحریم‌های اصلی را برخواهند داشت.

الان هم بحث روی مسائل جزئی و ریز است و تحریم‌های نفت، پتروشیمی و کشتیرانی و بیمه و غیره و بانک مرکزی را قبول کردند و تمام شده است. ما گام اصلی و بزرگ را برداشتیم تواق اصلی انجام شده است.
اما ساعاتی بعد پرس تی وی به نقل از منابع آگاه خود گزارش کرد که ایالات متحده قصد لغو کامل هیچ‌ یک از تحریم‌ های بانکی، مالی و انرژی علیه ایران را ندارد!
این شبکه تلویزیونی که تاکید می کند اطلاعاتش را از منابع مختلف مورد اطمینان در وین و تهران کسب می کند  و بسیاری از موارد آن مورد تصریح روشن مقامات آمریکایی نیز قرار گرفته است  تصریح می کند در پایان دور چهارم گفت‌وگوهای وین، شبکه پرس تی وی مطلع شده است که آمریکا قصد لغو کامل هیچ‌ یک از تحریم‌های نفتی، بانکی، مالی و انرژی را ندارد و دستورالعمل آمریکا صرفاً توقف موقت این تحریم‌ها است.

 

دکتر صالح ایزدی ، تحلیلگر سیاسی