۱- آقای قالیباف به دعوت ویچسلاو والودین رئیس دومای روسیه مسکو می‌رود ، این دیدار دو همتا است و به هیچ وجه سطح پایین محسوب نمی‌شود.

۲- هیأت دیپلماتیک ایرانی در این سفر ، دیدارهایی با همتایان خود در مجالس دوما و سنا، مقامات اقتصادی، سیاسی و امنیتی روسیه خواهد داشت.

۳- رئیس مجلس در سفر به روسیه حامل پیام مکتوب مهم ، تاریخی و دوران‌ساز رهبرانقلاب برای رییس جمهور روسیه است.
این نخستین بار در تاریخ روابط دو جانبه که رهبر معظم انقلاب متنی مکتوب و رسمی حاوی نکات راهبردی تقریبا بی سابقه برای ریاست جمهوری روسیه ارسال می کند .

۴- دیدار با آقای پوتین به دلیل پروتکل های کرونایی خاص کرملین تا این لحظه نهایی نشده ولی آنچه بر آن تاکید بوده این است که پیام باید در همین زمان خاص منتقل شود بدون توجه به اینکه ملاقاتی با آقای پوتین قطعی شده یا نه ، والا عقب انداختن این سفر مطلقا کار دشواری نبود .

۵- نظام بین الملل در دوران تغییر قدرت از دو سوی آتلانتیک به آسیا و اوراسیا است.

در این گذار ، نقش ایران مهم است ؛ باید بتوانیم از این چرخش قدرت در جهت منافع و مصالح ملی استفاده کنیم.

در این نظام جدید، جایگاه روسیه، چین، هند و برخی دیگر از کشورهای مستقل دنیا در دیگر نقاط مهم است.

۶- تمرکز سخنان بایدن نیز بر روی روسیه و چین به همین دلیل است ؛ ما در این نظم آینده جهانی باید بتوانیم برای خود متحد راهبردی ایجاد کنیم تا جای مهمی داشته باشیم در غیراینصورت فرصت تاریخی را از دست می دهیم.

۷- روابط ما با روسیه بر سر تحولات سوریه منافع مشترک داشت اما بدلیل اینکه در دیگر حوزه ها منافع مشترک راهبردی تعریف نشده است، با فروکش کردن بحران سوریه، مشخص نیست مواضع دولت روسیه با ما چه می شود. لذا در این مقطع حساس تاریخی ضروری است، ریل گذاری جدیدی برای روابط راهبردی ایران و روسیه صورت گیرد ؛ نوع جلسات با بخش های اقتصادی، سیاسی و امنیتی روسیه و محتوای مباحث بر همین اساس طراحی شده است.

۸- جریان غرب گرا نگران از تدبیر رهبر انقلاب برای این مساله ، تلاش خواهد کرد کل سفر و پیام را تحت الشعاع قرار دهد.

لذا برجسته کردن دستاوردهای اقتصادی و راهبردی سفر موضوعیت مهمی دارد.

۹- دستگاه دیپلماسی کشور محدود به وزارت خارجه نیست؛ تقویت دیپلماسی پارلمانی به عنوانی مکملی برای کم‌کاری‌ها و اهمال‌های احتمالی مدنظر مجلس یازدهم است.

۱۰- پیگیری توافق راهبردی ۲۰ و ۵۰ ساله از اهمیت زیادی در این سفر برخوردار است.

۱۱- حل کردن مشکلات تبادلات تجاری و روابط مالی بین دوکشور ، بعنوان زیرساخت مهمی برای آغاز بالابردن سطح تعاملات اقتصادی هم برای کشوری که در حال تحریم است و هم برای روابط راهبردی است.

۱۲- اتحادیه اوراسیا هم نقش بسیار مهمی می تواند در گسترش تبادلات اقتصادی ایران با کشورهای اوراسیا ایجاد کند که این مساله با نهایی شدن کریدور شمال و جنوب باعث منافع راهبردی دو طرفه پایداری می شود. در این سفر دیدار با رئیس اوراسیا در نظر گرفته شده است.
۱۳- تشکیل کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه که بالاترین سطح از روابط پارلمانی است، در دستور این سفر است.

این کمیسیون عالی به تقویت همکاری‌ها در حوزه های اقتصادی، تجاری، مالی، حمل و نقل، صنایع، انرژی و بخش خصوصی می‌انجامد ؛ برنامه‌ریزی برای تشکیل این کمیسیون در آینده‌ای نزدیک از اهداف این سفر است.

۱۴- تیم همراه اقای قالیباف، متشکل از روسای کمیسیون‌های انرژی، کشاورزی و سیاست خارجی است و به دنبال تقویت همکاری‌ها در قالب روابط دوجانبه است.

در همین راستا نشست‌هایی با حضور فعالان اقتصادی ایران و روسیه برای بررسی چالش‌ها و مشکلات مبادلات تجاری دو کشور و ارتقای سطح مبادلات تجاری و اقتصادی برگزار می‌شود.
۱۵-ریاست محترم مجلس شورای در این سالهای گذشته خودش را نشان داد که همیشه سرباز فداکار رهبری معظم و مردم بوده است و به ظواهری که دیگران را همه می دانند بی اعتناست .
۱۵- در ماه‌های گذشته موضوعات مختلفی به اشکال گوناگون نشان داده ونطقه اوج آن قانون راهبردی برای لغو تحریم ها بوده است ؛ خیلی ها باور نداشتند و عملی می دانستند اما اکنون می بینیم در حال تغییر مسیر تاریخ راهبردی کشور است .

 

دکتر صالح ایزدی ، تحلیلگر سیاسی